Skieruj się na artmankiszonki.pl, aby znaleźć informacje dotyczące kwaszonki.
Kiszonki z warzyw są tak głęboko związane z polską kuchnią, że uważamy, iż jest to wyłącznie słowiański rarytas, z rzadka napotykany w pozostałych częściach świata. Jednakże kiszone przetwory z warzyw modne są nie tylko w Europie, ale też w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji.
Kiszonki słyną ze swoich aspektów prozdrowotnych
Zgodnie z wiedzą historyków metoda konserwowania pokarmów poprzez ich przechowywanie w soli, w solance czy też w roztworze octu, znana jest ludziom od ponad czterech tysiącleci. Proces ten najprawdopodobniej nie wywodzi się nawet z Europy, a z terenów dawnej Mezopotamii. Pokarm, który poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bo niskie pH zawiesiny, w której się go zanurza, powstrzymuje rozmnażanie się bakterii powodujących gnicie. Kilkaset lat temu był to optymalny sposób, by zwiększyć czas przydatności do konsumpcji mięsa, ryb oraz warzyw niekiedy o kilkanaście tygodni. Stąd też wynikł zwyczaj preparowania m.in. kiszonych przetworów z warzyw z myślą o miesiącach zimowych. Kwaszonki od zawsze znane są z własności prozdrowotnych, co rzecz jasna potwierdziło się w badaniach. Zawierają one m.in. dużo witaminy C, dlatego też marynarze statków, które zaopatrzone były w kiszone warzywa, rzadziej chorowali na szkorbut. Co ciekawe, w języku polskim kwaszonki z warzyw nazywa się potocznie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma dla zwierząt np z owoców dyni i bobiku.
Kiszone przetwory warzywne w Polsce i na świecie
Najbardziej rozpowszechnionym kiszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni de facto na całym świecie, także w Stanach zjednoczonych Ameryki Północnej oraz w Kanadzie, gdzie ten rodzaj przetworów warzywnych nie jest bardzo popularna. Natomiast pickle są tam bodajże niezmiernie lubianym składnikiem hot-dogów, sandwiczy oraz burgerów. W Polsce obok ogórka, bardzo popularne są kiszone buraczki i kapusta, z których korzysta się do przyrządzania surówek oraz zup. Ale to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W pozostałych rejonach świata kisi się m.in. brokuły, fasolkę szparagową, a także owoce (np. jabłka), a czasami nawet ryby.
Solanka i ocet modyfikują teksturę oraz smak warzyw, nadając im kwasowość i chrupkość. Domowe kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni lat stały się fundamentem albo istotnym dodatkiem do niezliczonej liczby przepisów regionalnych. Należy pamiętać, że smak kiszonych przetworów bywa inny w oddalonych od siebie krajach świata, ponieważ zależy on od dodatków do zalewy, których używa się w procesie kwaszenia. Skutkiem tego ogórek wyprodukowany według typowej polskiej receptury, będzie smakował inaczej niż ten zakiszony np. w Japonii.
Kontakt z firmą:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]