Kilka podstawowych informacji o łańcuchach na koła

Kilka podstawowych informacji o łańcuchach na koła

Sprawdź, gdzie kupić łańcuch na opony, wejdź na ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14.

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Polsce, Hiszpanii i we Włoszech). Jak zatem typy łańcuchów na koła znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy najczęściej mając na uwadze ich zastosowanie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w samochodach dostawczych, osobowych, ciężarowych i terenowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też motywem zaplotu, przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi. Rozmaite są też materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Obecnie producenci stosują najczęściej stal manganową bądź tytanową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem znacznego stresu. Żeby go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, jazdy po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy na koła, należy też obowiązkowo sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Kontakt z firmą:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]