Biokominek – tańszy i wygodniejszy od zwykłego

Biokominek – tańszy i wygodniejszy od zwykłego

Ile razy widzieliśmy już tę scenę – szczęśliwa para z filiżanką ciepłego kakao w dłoniach grzeje się przy ogniu kominka. Na ogół jesienią oraz zimą mieszkańcy blokowisk zazdroszczą możliwości montażu kominka tym, którzy dysponują domem jednorodzinnym. Prawdą jest, iż standardowego kominka nie założymy w mieszkaniu, ale możemy zaopatrzyć się w biokominek!

Najważniejsze atuty eko kominków oraz ich charakterystyka

Eko kominek, czyli tzw. biokominek, cechuje się tym, że zamontujemy go w każdym pomieszczeniu. Nie wymaga on stworzenia komina wentylacyjnego, kluczowe jest natomiast, żeby przestrzeń w którym zostanie ustawiony eko kominek posiadała sprawną rotację powietrza. Nie wolno montować go w lokalach zupełnie szczelnych. Sporą zaletą eko kominka jest jego ascetyczna konstrukcja (to wszak zaledwie palenisko i obudowa) oraz stosunkowa lekkość. Najczęściej wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, jednak można zakupić też modele z obudową kamienną lub ze szkła. Niektóre biokominki są mobilne, co pozwala na ich dowolne przesuwanie, przykładowo wtedy kiedy zdecydujemy się dokonać zmiany wystroju mieszkania. W kilku minionych latach moda na biokominki tak mocno rozwinęła tę linię produktów, że aktualnie bardzo łatwo znaleźć jakiś jego wariant do dowolnego stylu wnętrza. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych dostaniemy modele biokominków narożnych, wolnostojących lub wiszących. Produkowane są modele biokominków bez szyby lub z szybą, jak również biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do trzymania w ogrodzie, na werandzie, tarasie, w altanach czy też na balkonie, które można użyć również jako ozdobę ogródka restauracji czy hotelu.

Biokominek – ogrzewanie bez konieczności czyszczenia paleniska

W biokominkach nie pali się ani węglem ani drewnem, dzięki czemu nie produkuje on dymu. Podczas wypalania się bioetanolu, który jest biopaliwem, tworzy się tylko para wodna i dwutlenek węgla (stąd nadmieniona wyżej konieczność zagwarantowania bardzo dobrej rotacji powietrza w pomieszczeniu). Specyficzną cechą ciekłego paliwa jest też to, że po skończeniu cyklu ogrzewania nie czyścić paleniska z popiołu ani z sadzy. Nie osadzają się one zatem na meblach czy sprzętach domowych, gdyż biopaliwo wypala się praktycznie w całości. Biokominki są przyjazne dla środowiska – spalanie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków toksycznych dla środowiska. Minusem dla poniektórych jest to, iż biokominki generują mniej ciepła niż klasyczne paleniska, jednakże ich atuty, w szczególności opcja zainstalowania ich w mieszkaniu oraz spore walory estetyczne, są silnym argumentem za ich zakupem.