Potrzebujesz okien zabytkowych drewnianych? Powinieneś odwiedzić tę stronę.
Okna zabytkowe zwykle wyglądają znacznie korzystniej niż te produkowane obecnie i są wielką ozdobą obiektów. Walory estetyczne to rzecz jasna ich nie jedyna dobra strona, a na ich wartość w znacznym stopniu wpływa również wiek. Podobnie jak pozostałe przedmioty zabytkowe, również okna muszą być remontowane w myśl przepisów – ich remontu nie możemy wykonywać samemu z zastosowaniem dostępnych w sklepach surowców. Jakimi cechami więc wyróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może wykonać te prace?
Specyfika okien zabytkowych
Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż nowoczesne. Rzadko są również uchylane, co sprawia, iż niezbędne okazują się lufciki, dzięki którym możemy wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak przed momentem wspomnieliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, jaki wykazuje sporo plusów, lecz wymaga regularnych remontów, a poza tym nietrudno go uszkodzić. Z tego powodu tak istotne są kwalifikacje specjalistów konserwujących okna zabytkowe.
Okna zabytkowe – jak znaleźć fachowca?
Okna zabytkowe zazwyczaj mają konstrukcję skrzynkową, a ta potrzebuje wysokich kwalifikacji – ten typ okna charakteryzuje się wszak zastosowaniem wielu, dziś już rzadko spotykanych, sposobów. W związku z tym, nawet najlepsi stolarze nie mogą remontować okien zabytkowych, kiedy nie zdobyli uprawnień potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez konserwatora zabytków – w innym wypadku zostaną na nich nałożone wysokie kary.
Kontakt z firmą:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa
Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail:
[email protected]