Hydroizolacja fundamentów – zabezpiecz budynek przed wilgocią

Hydroizolacja fundamentów – zabezpiecz budynek przed wilgocią

Zabezpieczenie fundamentów przed negatywnym wpływem wody, wilgoci i wyziębienia jest jednym z najważniejszych etapów budowy stabilnego, bezpiecznego budynku. Wilgoć przenikająca mury z czasem spowoduje uszkodzenia ich struktury, a wykwity grzybów i pleśni z biegiem czasu odbiją się negatywnie na zdrowiu lokatorów.

Kto przeprowadzi zabezpieczenie fundamentów?

Planując budowę obiektu, należy powierzyć opracowanie najlepszej metody hydroizolacji ekspertom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budynków, ale też w odnawianiu hydroizolacji w tych już ukończonych. Wiedzą oni, jakich pomyłek wystrzegać się oraz jakie technologie i produkty hydroizolacyjne sprawdzą się idealnie w konkretnej sytuacji. Wszak wykorzystanie stosownych technologii izolacji fundamentów może różnić się w zależności, czy planowane jest wykonanie ścian i ław fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Kluczowa jest również dogłębna analiza warunków wodnych na terenie, na którym planowana jest budowa. Za jej pomocą można zweryfikować czy nieodzowna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda szybko wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy też przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się zagrożenie podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, że po opadach fundamenty stoją w wodzie dłuższy czas).

Sposoby hydroizolacji fundamentów

W zależności od typu fundamentów, do ich protekcje przed wilgocią stosuje się różne sposoby. Płytę fundamentową, na której przeważnie stawia się budowle tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najkorzystniej nanieść ją zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian z cegły najlepiej zda egzamin użycie izolacji pionowej i poziomej, która zatrzyma kapilarne przenikanie wody przez mury.

Wykonanie izolacji fundamentów także wypada powierzyć profesjonalistom, bo nierzadkim błędem mniej doświadczonych ekip jest nie zastosowanie się do wskazówek wyszczególnionych w projekcie budowlanym (między innymi tych dotyczących warunków i sposobów aplikacji materiałów hydroizolacyjnych) bądź zastosowanie ich tanich substytutów, nie mających podobnych własności wodochronnych. Niepoprawne wykonanie prac czy użycie materiałów niedobranych do stopnia obciążenia wilgotnością może powodować, iż będzie ona nieskuteczna.