Drukowanie 3D – cena zależy od wielu czynników

Drukowanie 3D – cena zależy od wielu czynników

Tu odnajdziesz szczegółowe informacje w temacie kosztu druku 3D.

Dostępność zamówienia druku 3D każdego projektu, makiety oraz części z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu obniża koszty ponoszone przez wiele firm. O ile zamiarem przedsiębiorstwa jest seryjna produkcja, na ogół decyduje się ono na kupno własnych drukarek 3D oraz zatrudnienie specjalistów do ich obsługi. Jeżeli jednakże w grę wchodzi wytwarzanie elementów o niskim nakładzie lub konieczność przygotowania modelu 3D jest epizodyczna, tańszym rozwiązaniem jest zamówienie druku w firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach przy planowaniu projektu pojawia się nie raz pytanie: jak wyliczyć cenę wydruku 3D?

Koszt wydruku 3D – bez bez plików w formacie STEP i STL będzie drożej

Na ostateczną cenę druku 3D ma wpływ sporo elementów. Zlecający wydruk 3D nie zawsze dysponuje przygotowanym do druku plikiem we właściwym formacie (STEP albo STL), dzięki któremu można orientacyjnie wyliczyć koszt realizacji zamówienia. Częstokroć firma zlecająca przygotowuje jedynie rysunek projektowy lub prototyp. To sprawia, że cena druku 3D staje się odpowiednio wyższa ze względu na konieczność przygotowania cyfrowego modelu z rzeczywistego obiektu z zastosowaniem skanera 3D, bądź też przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD. Inne czynniki, które mocno wpływają na finalny koszt wydruku to, naturalnie, wybór samej technologii druku, jak również tworzyw, z których wykonany będzie produkt. Nie bez wpływu jest też to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to zwłaszcza od kubatury obiektu i tego, czy wydruk będzie miał kompletne czy częściowe wypełnienie) oraz czy wydrukowany produkt będzie wymagał dodatkowej obróbki (przykładowo gwintowania lub lakierowania).

Chcesz obliczyć koszt druku 3D? Wypełnij kwestionariusz zleceniobiorcy

Nie można celnie skalkulować kosztu druku 3D bez wcześniejszego kontaktu z wykonawcą, u którego któremu postanawiamy złożyć zamówienie. W tym celu warto przesłać jej plik do wyceny bądź, jeśli go nie mamy, wypełnić kwestionariusz i jak najdokładniej opisać specyfikę zlecenia. Oszacowanie ceny druku 3D przygotowywane przez firmę CADXPERT jest bezpłatne. Specjaliści CADXPERT służą też pomocą odnośnie wyboru tworzywa oraz techniki druku.

Kontakt z firmą:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]