Szalunki – gdzie się je stosuje?

Szalunki – gdzie się je stosuje?

Kup szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Głównie wykorzystuje się je podczas wylewania murów betonowych – wtenczas są one niezbędne do tego, by nadać im właściwy kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się również w trakcie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie przestrzeni na okna, drzwi i bramy. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego wykonane są obecnie szalunki i jak inwestorzy mogą je zdobyć.

Z jakich materiałów wykonane są szalunki?

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja sporządzona z desek drewnianych lub grubych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, którą można wykorzystać powtórnie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednak kłopotliwy – wielu wykonawców oraz inwestorów wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane z metalu, sklejki bądź drewna, jak również zestawiać dwa lub trzy surowce. Zazwyczaj jednakże stosuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą strukturę spajają narożniki, łączniki, belki i głowice ze aluminium lub stali.

Wypożyczenie szalunków – kto powinien skorzystać?

Firmy na co dzień zajmujące się pracami murarskimi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku ekip, które świadczą inne usługi oraz inwestorów, którzy zamierzają planujących postawić pojedynczy obiekt. Kupno wszystkich elementów niezbędnych do wykonania szalunku nie byłoby rentowne . Znacznie mądrzejszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Kontakt z firmą:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]