Kantar sznurkowy i skórzany – czym się różnią?

kantar, kantar dla konia, kantar sznurkowy

Kantar jest pospolitym elementem uprzęży dla konia. Przypomina uzdę, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – części wkładanej do pyska, umożliwiającej kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jedna z głównych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie rzadko się rozstają. W następstwie tego musi on być dopasowany do wielkości i profilu głowy zwierzęcia, a także nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem znaleźć najlepszy kantar? Na jakie jego atrybuty należy zwrócić szczególną uwagę?

Co wygodniejsze dla zwierzęcia – kantar sznurkowy, a może podszywany?

W sprzedaży znajdziemy różne warianty kantarów: podszywane, skórzane, taśmowe i sznurkowe. Te ostatnie, zwane także halterami, są zalecane z uwagi na ogromną kontrolę, którą jeździec dzięki nim sprawuje nad koniem. Dla konia dużo bardziej komfortowy jest jednakże kantar taśmowy albo skórzany. Dużo wyższy komfort przynoszą kantary podszywane – na przykład naturalnym bądź syntetycznym futerkiem, które można odczepić celem umycia. Taki kantar świetnie chroni przed tworzeniem się obtarć, a równocześnie pozwala przywiązać zwierzę w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas treningów lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Kantary dla koni wytwarzane są w paru rozmiarach. Rozmiar najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), który powinni stosować posiadacze koni szetlandzkich, jak również większych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) jest natomiast opracowany z myślą o kucach (np. islandzkich) i roczniakach większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średniej wielkości i są odpowiednie m.in. dla trakenów, koni wielkopolskich, arabskich oraz huculskich. Maksymalny rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla większych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich) i ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie czy perszeron).

Kontakt z firmą:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]