Akcesoria do jazdy konnej – o czapsach i sztylpach skórzanych

czapsy, sztylpy

Zgodnie z opinią wielu dżokejów najlepszymobuwiem do jazdy konnej są oficerki – skórzane buty z długą cholewą do kolan. I choć istotnie w tym sporcie sprawdzają się doskonale, to nie są pozbawione wad. Główną z nich jest cena – najlepsze fasony oficerek kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Na dodatek wkładanie oraz jazda w oficerkach bywa w dużej mierze utrudnione ze uwagi na konieczność noszenia spodni z grubszej tkaniny, niezbyt dobrze mieszczącej się w cholewce obuwia. Tych wad nie mają na szczęście sztylpy i czapsy.

Sztylpy i czapsy jeździeckie – główne cechy

Czapsy i sztylpy to elementy przedłużające sztyblety, gwarantujące ochronę wyższej partii nogi jeźdźca – można porównać je do stuptutów piechura. Te pierwsze kończą się na pachwinie, zapewniając ochronę dla nogi na całej długości, zaś drugie – ochraniają wyłącznie łydkę sportowca, ponieważ kończą się na kolanie. Zarówno czapsy, jak i sztylpy są wytwarzane z różnych surowców. W sklepach zwykle spotkamy sztylpy i czapsy skórzane, jednak poza nimi dostępne są również modele wyprodukowane z tworzyw sztucznych albo tkaniny.

Jakie czapsy i sztylpy wybrać?

Ostatnie wymienione wyżej rodzaje cechuje dużo niższa cena. Są zatem zalecane jeźdźcom z zawężonym budżetem , jak również dzieciom, szybko wyrastającym z jednego rozmiaru. Warto zauważyć, że czapsy i sztylpy z tkaniny są przewiewniejsze, więc lepiej sprawdzają się latem i wiosną. Szeroki wybór czapsów i sztylp wyszukamy w sklepach internetowych – modele perfekcyjnie dobrane do swoich potrzeb nabędą zatem również jeźdźcy mieszkający w miejscowościach, w których nie ma odpowiednio wyposażonego sklepu jeździeckiego.

Kontakt z firmą:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]