Jak zorganizować sobie miejsce do pracy w domu?

Jak zorganizować sobie miejsce do pracy w domu?

Dotychczas praca zdalna istniała jako dodatek do pracy biurowej. Przeważnie była pewną formą benefitu dla pracownika. W trakcie utrzymującej się od wielu miesięcy pandemii dla niektórych home office stał się już przymusem. Ale nie każdy umie poradzić sobie z tym trybem pracy. Clue stanowi właściwa organizacja. Sprawdź parę sposobów, jak zorganizować sobie pracę zdalną.

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, sporo firm zdecydowało się przenieść na systemem home office. Dla odsetka osób, które nie miały dotychczas styczności z takim trybem pracy, efektywna organizacja czasu jest nie lada wyzwaniem, gdyż wymusza zastosowanie paru nowych zasad.

Jak stworzyć funkcjonalne miejsce do pracy w domu?

W pierwszej kolejności powinno się znaleźć sobie optymalne miejsce do pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest pokój specjalnie dla niej przeznaczony. Lecz nie zawsze jest to realne. Częściej posiadamy tylko kilka metrów kwadratowych przestrzeni na ustawienie stolika lub biurka i to również się sprawdzi. Ważne jest jednak to, aby strefa pracy była oddzielona od strefy osobistej. Obowiązkowo trzeba też zadbać o oświetlenie, żeby było jak najbardziej naturalne.

Jak tanio zorganizować miejsce do pracy? Gdy nie masz na wyposażeniu mieszkania stosownego biurka czy fotela to zalecamy zdecydować się na jego zakup od znajomych albo sprawdzić lokalne ogłoszenia o sprzedaży na portalach społecznościowych.

Praktyczne planowanie dnia pracy

W trakcie pracy w domu kluczowa jest dyscyplina i zaangażowanie w wykonywaniu zadań. Starajmy działać tak samo, jak podczas pracy w biurze. W przypadku, jeśli nasze godziny pracy są elastyczne, to zalecamy wybrać te, w których pracujemy najwydajniej. Warto mieć na uwadze, by w czasie pracy nie wykonywać innych obowiązków. Dobrą metodą na zwiększenie koncentracji się na pracy jest stosowanie metody Pomodoro, która polega 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową przerwą pomiędzy następnymi zadaniami czy wyciszenie notyfikacji z portali społecznościowych.

Praca zdalna dress code

Cały dzień przesiedziany w dresie mimo, że zdaje się być fajnym pomysłem, może negatywnie wpływać na naszą produktywność. Domowy ubiór może być tak komfortowy, że będzie powodować stan odprężenia. By do tego nie doprowadzić warto zadbać o swój wygląd, zwłaszcza jeśli w trakcie pracy zdarzają się zebrania przez internet. Będziesz się czuć wtedy pewniej.

Podtrzymanie relacji między kolegami z pracy

W przypadku trybu pracy na home office znikają rytuały biurowe np. poranne rozmowa przy śniadaniu, wspólne wyjście podczas przerwy obiadowej bądź dojazd do biura. Do utrzymania przyjacielskich relacji ze współpracownikami warto zastosować darmowych komunikatorów np. Slack. W razie konieczności porozmawiania równocześnie z szerszą grupą pracowników, wygodniejsze będzie spotkanie online przez Zoom, Google Meet czy Skype. Jeśli czujemy potrzebę rozmowy, warto poruszyć z kolegami z pracy także tematów prywatnych. W home office niesłychanie ważne jest utrzymanie należytego komfortu psychicznego, szczególnie kiedy nieczęsto spotykamy ze znajomymi.