Motoreduktory – co warto wiedzieć o tych układach napędowych?

Motoreduktory – co warto wiedzieć o tych układach napędowych?

Więcej o motoreduktorze.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne układy napędowe zbudowane głównie z silnika elektrycznego i przekładni mechanicznej. Jak działają motoreduktory i gdzie się ich używa? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają pracę konstruktorów

Motoreduktory pozwalają skuteczniej wykorzystać silniki elektryczne w roli napędu w rozmaitych zastosowaniach przemysłowych. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Owszem skuteczność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, toteż zawsze zauważalna jest nieznaczna różnica między mocą wejściową i mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor mogą także wchodzić inne podzespoły jak sprzęgła bądź hamulce. Główną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane układy, które można bez problemu znaleźć w oferty producenta tak, żeby ich parametry idealnie odpowiadały potrzebom danego projektu. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a wręcz miesięcy, na drobiazgowe obliczenia oraz testy różnych układów części. W zależności od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do długiego albo krótkiego okresu pracy, jak również do sporych, średnich lub lekkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym zastosowano przekładnię wielostopniową, pozwala uzyskać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się rozróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być budowane z użyciem kilku wariantów silników (DC, BLDC, AC i bocznikowych), wyróżnia się je ze względu na typ przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną).

Brak raczej takiego sektor gospodarki, w którym nie można by zastosować motoreduktora w roli napędu. Czy to spedycja, produkcja żywności czy przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch rozmaite automaty, jak kolejki w parku rozrywki, wirniki, linie bagażowe na lotniskach i dachy ruchome. Ogromne spektrum ich mocy, rozmiarów oraz rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni spowodowała, że liczbę możliwych kombinacji, które teraz mają w ofercie najpopularniejsi producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w tysiącach, lecz właściwie w milionach.

Kontakt z firmą:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]