Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?

Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?

Dowiedz się, gdzie zamówić monety bulionowe, wejdź na goldbroker.pl.

Ludzie zainteresowani inwestycją w złoto mogą robić to na wiele sposobów: nabywać akcje podmiotów związanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w sektory gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie zbierać biżuterię inwestycyjną. Inną opcją jest zakup złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w formie sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są popularne w każdym zakątku globu

Monety ze złota kojarzymy głównie z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to złote czy z innych kruszców, różnią się od nich w kilku aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są wybijane celem inwestowania w nie środków finansowych, w związku z tym ich nakład z danego roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Monet bulionowych nie są emituje się w seriach tematycznych bądź w związku z pamiętnymi rocznicami, więc ich awers czy rewers wyjątkowo z rzadka jest modyfikowany. Zwykle złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę różnią się od siebie zaledwie rocznikiem wybicia. Warto zaznaczyć, iż wiele monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie ma przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich aktualną wartość wyznacza czystość i ciężar użytego do ich wybicia metalu szlachetnego. Walorem monet bulionowych jest to, że są znane w każdym zakątku świata, a ich sprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty niż regionalnych monet kolekcjonerskich.

Nominały złotych monet bulionowych

Popularne wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jakkolwiek mennice wypuszczają dodatkowo monety o nominale 1/10 czy 1/4 uncji złota. Wypada wiedzieć, iż monety bulionowe bite są przeważnie ze złota najwyższej próby (.999), ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle lub Krugerrand z Południowej Afryki emitowane są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to głównie na celu zwiększenie twardości monety i w rezultacie zmniejszenie możliwości jej uszkodzenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są cięższe, a nominał, którym są opisane powiadamia o wadze czystego złota, z którego zostały wybite.

W asortymencie krajowych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, m.in. wymienione powyżej Krugerrandy, Pandę czy Kangura.

Kontakt z firmą:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]