Gdzie sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego i wymienić tę walutę?

Gdzie sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego i wymienić tę walutę?

Więcej szczegółów o kursie franka szwajcarskiego.

O franku Polacy nie wiedzą zbyt dużo, w zasadzie zaledwie to, że jest to waluta, w której dziesiątki tysięcy naszych rodaków zaciągnęło w przeszłości kredyty, które w tym momencie trudno im spłacić. Tymczasem historia tej waluty jest dość interesująca.

Frank szwajcarski – uważany za jedną z głównych walut współczesnego świata

Rzecz jasna, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, lecz jest to także obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok między innymi dolara, funta brytyjskiego oraz euro, frank szwajcarski jest uważany za jedną z najważniejszych walut we współczesnym świecie. Jednak nie był to pierwotny pieniądz, który został wprowadzony do obiegu na terytorium Szwajcarii. Frank ogólnie mówiąc pojawił się dopiero w połowie XIX wieku i zastąpił kilka miejscowe waluty, które dotychczas były stosowane w szwajcarskich kantonach. Przez niespełna dwa wieki swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją niesłychaną stabilnością, unikając między innymi sporym zawirowaniom w okresach kryzysów ekonomicznych i dyplomatycznych, jakie miały miejsce w XX i XXI wieku. Ciekawostką jest to, iż frank szwajcarski nazywany jest jedną z najpiękniejszych walut na świecie. Jego banknoty emitowane od połowy 90-tych wyróżniają się niecodzienną wertykalną orientacją grafiki oraz wspaniałymi barwami. Na frankach umieszczono osobistości ze świata kultury (na przykład Charlesa-Ferdinanda Ramuza, Sophie Taeuber-Arp czy Arthura Honeggera), a nie jak zwykle bywa – twarze wojskowych, monarchów bądź polityków. Z kolei tematem najnowszej, dziewiątej już serii banknotów są przyroda, Ziemia oraz nauka.

Aktualny kurs franka szwajcarskiego – te dane sprawdzisz na stronie kantoru online

Frank szwajcarski cały czas cieszy się znacznym popytem wśród inwestorów, lecz jego kurs śledzą też z uwagą osoby z nieuregulowanymi pożyczkami w tej walucie. Aby znaleźć najnowszy kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy odwiedzać na stronę kantoru online, gdzie notowania tej waluty odświeżane są w kilkusekundowych interwałach. Tu można również prześledzić wahania wartości waluty w dowolnie określonym okresie. To opcja pomocna inwestorom planującym swoje następne działania, jak również frankowiczom oczekującym na optymalny moment, żeby przewalutować walutę przed uregulowaniem kolejnej raty kredytu.