Faktury ustrukturyzowane – wystawisz i odbierzesz je za pomocą KSeF

Faktury ustrukturyzowane – wystawisz i odbierzesz je za pomocą KSeF

Zainteresowany fakturami ustrukturyzowanymi? Zajrzyj tutaj.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie działać już w październiku 2021 r., lecz ostatecznie właściciele firm na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać do 2022 r. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym stosowanie KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od roku 2023 stanie się to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – koniec z niepoprawnym przeniesieniem informacji z faktur

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie zdefiniowaną strukturę danych zakodowanych z wykorzystaniem znaczników XML. Ten sposób kodowania właściwie mało co mówi osobie, która nie wie jak go rozszyfrować, lecz dla stosownej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur taki dokument jest w pełni czytelny. Dzięki temu, że faktury otrzymują jednolity format niezależnie od tego który program do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane tak samo. Jest to ważna zmiana na lepsze przede wszystkim dla biur rachunkowych, które dotąd notorycznie spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania przez oprogramowanie księgowe danych z faktur przekazywanych przez klientów w formie pliku PDF czy fotografii faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkiem eliminują możliwość pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgową, a także nieprawidłowego ich odczytania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu Faktur przyspiesza zwrot VAT

Każdy przedsiębiorca stycznia 2021 r. może wystawić lub odebrać faktury ustrukturyzowane poprzez Krajowy System e-Faktur udostępniony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mogą być pewni, iż nie zapodzieją gdzieś faktury (system przechowuje informacje o nich przez dekadę), nie są zobowiązani przekazywać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur oraz szybciej dostaną zwrot podatku VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który pozwala na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu zapobiega nieprawidłowościom w obszarze podatku od towarów i usług, dochodowego oraz akcyzowego. Watro zaznaczyć, iż konieczność stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania zewnętrznej aplikacji do księgowania, jednakże musi ona być zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]