Co to jest system SWIFT?

Co to jest system SWIFT?

Jeśli szukasz więcej informacji dotyczących systemu SWIFT, skieruj się tutaj.

Pomimo, że właściwie regularnie korzystamy z przelewów bankowych, masa osób po raz pierwszy dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania sankcji w stosunku do Rosji jako odpowiedź Zachodu na jej atak na Ukrainę. Lecz system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX w. i stanowi jeden z filarów efektywnego funkcjonowania światowego rynku finansów.

System bankowy SWIFT – ułatwia wykonanie przelewów międzynarodowych

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tego skrótu używa się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby na pewno znacznie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to popularny, lecz nie jedyny stosowany aktualnie system tego typu. Oprócz niego np. w Naszym kraju funkcjonują też z systemów: SEPA, Express Elixir oraz SORBNET.Na świecie funkcjonują także różne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na obszarze danego kraju.

Co jest więc główną zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Obejmuje on niemal wszystkie państwa na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekracza już 11 tysięcy, ale także giełdy, domy maklerskie oraz masa pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest również przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć jak szybko znaleźć taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC/SWIFT największych banków, mających oddziały w Polsce.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]