Widzisz niepokojące zmiany w moczu? Czas na konsultację z urologiem

Widzisz niepokojące zmiany w moczu? Czas na konsultację z urologiem

Wszystko, czego warto dowiedzieć się o urologu w Krakowie, znajdziesz na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/.

U pokaźnej grupy pacjentów badanie u urologa powoduje zakłopotanie. Problemy zdrowotne, które bada urologia, uważane są jako niezwykle intymne, co powoduje, że pacjenci, którzy odnotowali u siebie alarmujące oznaki choroby, w szeregu przypadków wahają się przez wiele tygodni zanim zdecydują się na wizytę u urologa. Takie postępowanie jednak może skutkować poważnymi konsekwencjami dla układu moczowego.

Jakie objawy są wskazaniem do konsultacji z urologiem?

Urologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u mężczyzn – układu moczowo-płciowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne m.in. za wydalanie z organizmu zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu białek, czy produkcję i degradację hormonów. O schorzeniach układu moczowego może alarmować masa różnych symptomów, które często są lekceważone przez chorych w nadziei, że same miną. Na które zatem oznaki powinno się zwrócić szczególną uwagę i potraktować je jako przesłankę do niezwłocznego umówienia się na konsultację z urologiem? Będą to przede wszystkim wszelkie zmiany związane z moczem, czyli jego spienienie, ciemna barwa bądź pojawienie się w nim krwi lub ropy, ale także przerywany strumień moczu, pieczenie lub ból przy jego wydalaniu, nietrzymanie moczu bądź wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy bywają również mniej oczywiste, np. ból pleców bądź podbrzusza, obrzęk stóp i nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, tym samym panowie winni zgłosić się do niego jeśli doświadczają problemów związanych z wytryskiem (np. gdy widoczna jest krew w nasieniu), ze stulejką, podtrzymaniem erekcji czy gdy dostrzegą zmiany na prąciu bądź jądrach. Należy przy okazji zaakcentować, że panowie po ukończeniu 40 roku życia powinni regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

Cystoskopia, leczenie wodniaka jądra i złożone zabiegi – codzienność pracy urologa – leczenie stulejki, cystoskopia i skomplikowane zabiegi

Pacjenci na ogół zgłaszają się do gabinetu urologa w celu wykonania biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego organu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), uzyskania porady dotyczącej wazektomii oraz leczenia wodniaka jądra, stulejki czy też torbieli nerek. Urolodzy na co dzień wykonują także mnóstwo złożonych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego czy gruczołu sterczowego, nefrektomia (czyli usunięcie nerki) i plastyka miedniczek nerkowych.

Kontakt z firmą:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]