Objawy i metody korekty stożka rogówki

Objawy i metody korekty stożka rogówki

Więcej w temacie leczenia stożka rogówki na voigtklinikaoka.pl.

Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to przypadłość, która w dużym stopniu ogranicza codzienną aktywność – pogarsza jakość widzenia, a przy tym może być przyczyną kolejnych schorzeń oczu. Współczesne kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą zaradzić tym problemom. Jak więc powinna przebiegać korekta stożka rogówki?

Stożek rogówki ujawnia się już w 30. roku życia

Rogówka to transparentna część oka, która mocno skupia promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jednakże ma dużo receptorów bólu. W okolicy 30. roku życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem oraz ścieńczeniem w środkowej części. Jest to następstwem nadwątlenia tkanki, która prawdopodobnie ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię i miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie słoneczne. Pacjenci skarżą się także na pieczenie oczu, czasami występuje też podwójne widzenie. Keratoconus częstokroć współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie współcześnie efektywne leczenie stożka rogówki jest możliwe. We wczesnej fazie wada jest niwelowana z użyciem soczewek kontaktowych bądź okularów, później jednak nieodzowne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – możliwe zabiegi

Leczenie stożka rogówki może być prowadzone za pomocą wielu zabiegów medycznych. Obecnie najbardziej efektywną metodą na poprawę ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się również korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. zabieg Topoguided. Świetne rezultaty dają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie niezborności czy też miopii za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po po odpowiednim czasie udać się na zabieg z użyciem lasera, który zupełnie eliminuje wadę wzroku.

Kontakt z firmą:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]