Poszerz swoje wiadomości o usuwaniu blizn rogówki.
Oko jest wrażliwym elementem ciała i łatwo może zostać uszkodzone. W rezultacie różnych zapaleń lub urazów na powierzchni rogówki często powstają blizny, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówki można jednak zlikwidować, korzystając z osiągnięć laserowej korekty wzroku.
Symptomy świadczące o utworzeniu się blizn rogówki
Rogówka jest wypukłą, zewnętrzną powłoką gałki ocznej, która je ochrania, a w tym samym czasie kontroluje sposób, w jaki światło dociera się do głębszych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, jak również niezwykle plastyczna i mimo iż na ogół niewielkie jej otarcia wygajają się samoistnie, w wielu przypadkach powstają zbliznowacenia, także w następstwie naszej nieostrożności. Co może być przyczyną powstawania blizn rogówki? Mogą być one przeważnie następstwem dostania się do oka ciała obcego, rozmaitych chorób (przykładowo półpaśca) lub urazów mechanicznych jak skaleczenia, zadrapania czy oparzenia. Ale blizny na rogówce mogą wytworzyć się też na skutek niedbałego nakładania soczewek kontaktowych. Poza wyczuwalnym pogorszeniem się widzenia, o występowaniu blizn na rogówce świadczy kilka innych objawów, jak przykładowo puchnięcie powiek, uczucie swędzenia gałki ocznej oraz wrażliwość na światło, toteż jeśli ich doświadczasz polecamy jak najszybciej zapisać się na wizytę u okulisty. Podczas wnikliwego badania sprawdzi on rozmieszczenie, rozmiar i głębokość blizn, a także doradzi w aspekcie możliwości ich leczenia.
Zabieg metodą PTK – usuwanie blizn rogówki
Najbardziej rozpowszechnioną aktualnie procedurą eliminowania blizn rogówki jest PTK – zabieg przeprowadzany w większości klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na eliminację zarówno blizn w centralnej, jak i peryferyjnej części rogówki. PTK stosuje się również do leczenia innych wad tej części oka. Blizny niweluje się poprzez odparowanie za pomocą promienia lasera ekscymerowego wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Ten zaledwie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnej anestezji, wystarczające jest znieczulenie samej gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni należy słuchać się ściśle poleceń lekarza, nie przemęczać oka i regularnie pojawiać się na kontroli w określonym czasie.
Kontakt z firmą:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]