Biopsja fuzyjna prostaty – charakterystyka zabiegu

Biopsja fuzyjna prostaty – charakterystyka zabiegu

Pokaźna porcja wiedzy o biopsji gruczołu krokowego. Zobacz koniecznie!

Prostata, inaczej gruczoł krokowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem wielkości oraz kształtu do kasztana jadalnego. Mieści się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważna jest jej regularna kontrola. Daje to możliwość rozpoznania przerostu lub zapalenia tego gruczołu, jak również wczesnego wykrycia niebezpiecznych zmian rakowych. Należy zaakcentować, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, więc nie wolno lekceważyć niebezpieczeństwa jego możliwego rozwoju.

Niepokojące objawy – kiedy udać się do specjalisty?

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia muszą cyklicznie pojawiać się u urologa, w szczególności jeżeli spostrzegli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak kłopoty z erekcją oraz wytryskiem, pieczenie w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, kłopoty w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, jak również pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju raka, lekarz polec badanie PSA, które polega na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o dużym prawdopodobieństwie rozwoju raka. Aby jednak mieć bezsprzeczną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna prostaty – przebieg oraz przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą użycia jednocześnie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu korzysta się tylko z obrazowania TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem trwającym przeciętnie ok. pół godziny. Prócz tego pacjent pozostaje również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, zatem cała procedura zamyka się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna odbywa się w znieczuleniu miejscowym, więc pomimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. Potem patomorfolog analizuje pobrane wycinki gruczołu i ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To między innymi korzystanie z rozrusznika serca, uczulenie na niektóre leki i zaburzenia krzepliwości krwi. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Kontakt z firmą:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]