Topaz mistyczny w jubilerstwie

Topaz mistyczny w jubilerstwie

Tutaj znajdziesz mistyczny topaz

Wspaniały wygląd oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, od lat cieszącego się dużym zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Mimo że z pozoru nietrudno pomylić się, że to inny kamień, topaz mistyczny jest w rzeczywistości normalnym topazem. Jego oryginalne właściwości są efektem odpowiedniej techniki produkcji – naturalny topaz jest podczas niej poddawany działaniu dużej temperatury i pokrywany niezauważalną warstwą metalu szlachetnego. Właśnie z tego powodu topaz mistyczny wygląda tak dobrze.

Topaz mistyczny – co wpływa na jego barwę?

Barwy, które przybiera topaz mistyczny zależą zwłaszcza od kruszcu, jakim jest pokryty. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, robiony w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, że kamień przybiera purpurowy odcień, niebieski zaś jest wynikiem podgrzania kamienia bez żadnych dodatków. Doskonałe skutki daje stosowanie czystego topazu – szczególnie pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej lub na Syberii.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych kreacji

Jak już wspomnieliśmy, wspaniałe zalety topazu mistycznego są wysoko cenione przez jubilerów. Często stosują go więc do produkcji naszyjników, pierścionków czy broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie tylko do wieczorowych strojów – doskonale wygląda także w pracy. Nie bez znaczenia jest również różnorodność kolorów, dzięki której łatwiej można dobrać biżuterię do danego stroju.