Od Starożytności po XXI wiek – pierścionki zaręczynowe

Od Starożytności po XXI wiek – pierścionki zaręczynowe

Znajdź pierścionki zaręczynowe Kraków na obraczki.net.pl/17-pierscionki-zareczynowe.

Gdy znajdziesz partnerkę, z którą zechcesz spędzić resztę życia, w końcu podejmiesz decyzję o ślubie. Wcześniej jednakże następuje ta wymarzony przez większość pań moment – oświadczyny, na które musisz kupić pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – symbol wieczności

Obdarowanie ukochanej pierścionkiem to bardzo stary zwyczaj, sięgający przypuszczalnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają kształt koła, które symbolizuje nieskończoność. Tradycyjnie już nosi się je na palcu serdecznym lewej ręki, zwanym nawiasem mówiąc “palcem obrączkowym”, co wypływa z poglądu, że od owego palca prowadzi żyła wiodąca prosto do serca, tytułowana “vena amoris”. Powszechnie przypuszcza się, iż to Grecy przywieźli do Europy tradycję przekazywania pierścionków zaręczynowych. Początkowo wykonywano je ze skóry, z trzciny, a nawet kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie wykorzystali do ich produkcji metali, w głównej mierze żelaza. Drogocennymi pierścieniami ze złota bądź srebra obdarowywano jedynie wtedy, kiedy mężowie chcieli pokazać swoją bezgraniczna ufność do wybranki. Współcześnie pierścionki zaręczynowe od razu łączymy z platyną, drogimi kamieniami i złotem, jednak materiały te faktycznie powszechnie stosuje się do ich tworzenia zaledwie od paru stuleci, przy czym duży przyrost ich popularności daje się odnotować w XX w.

Nowoczesne pierścionki zaręczynowe

Nie ulega wątpliwości, że idealna biżuteria na zaręczyny to pierścień z platyny ze sporym brylantem, jednak potencjał dowolnego zestawiania przeróżnych metali oraz kamieni jest ogromny. Nie licząc diamentów wykorzystuje się tanzanit, szmaragd czy rubin. Część osób wybiera mniej drogocenne metale, jak srebro, stal damasceńską, tytan, a także drewno, jednak w dalszym ciągu na rynku dominują pierścionki wykonane z platyny i przeróżnych typów złota (białego, różowego i żółtego).
Ile powinniśmy wydać na pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało opinia, że mężczyzna ma obowiązek wydać na niego przynajmniej dwie miesięczne pensje. Cena zakupu zależna jest od rozmaitych elementów: wykorzystanego kamienia, materiału, liczby karatów czy designu, w związku z tym każdy znajdzie ładny, nietuzinkowy pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Miejmy jednak na uwadze, iż pierścionek zaręczynowy ma być w pierwszej kolejności wyrazem zaangażowania i miłości, więc jego koszt nie jest najistotniejszy. Ważne jest to, czy przypadnie do gustu naszej przyszłej małżonce.

Kontakt z firmą:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]