Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Jeśli chcesz kupić obrączki Kraków, kliknij tu.

Dla większości kobiet ślub jest wyjątkowo poruszającym dniem życia. Sakrament ten wiąże Państwa Młodych na zawsze, a symbolem ich uczucia, oddania i wierności są obrączki.

Obrączki – część obrzędu ślubu od XIII wieku

Pierwotnie nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, w związku z tym ich dzieje są wspólne i sięgają kilkuset stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego przekazanie żonie pierścienia stało się elementem ceremonii ślubu. Mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele wieków później, o czym jednakże niewielu wie. I chociaż uprzednio zdarzało się, iż wkładali pierścienie na dłoń kiedy wyruszali na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w minionym stuleciu, a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć mężczyźnie, że w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w innych krajach, jak np. w Egipcie, we Włoszech, w Irlandii albo w USA, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie podług tradycyjnych zabobonów biegnie “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, pary przymierzają i wybierają obrączki ślubne razem, aczkolwiek obyczaj podpowiada, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki – niegdyś z żelaza, teraz z platyny oraz złota

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej subtelnym designem. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z rozmaitych materiałów, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (jak miedź czy mosiądz) uosabiające potęgę miłości. W dzisiejszych czasach do ich sporządzenia wykorzystuje się przede wszystkim platynę i złoto, które są symbolem zaufania do małżonka. Rzecz jasna, inkrustuje się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najczęściej kupowane są proste, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają również często w swojej ofercie grawerunek. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka lub znaczący dla nowożeńców cytat.

Kontakt z firmą:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]