Jaki kocioł centralnego ogrzewania wybrać?

Jaki kocioł centralnego ogrzewania wybrać?

Na pewnym etapie budowy domu konieczny jest wybór źródła ogrzewania. Wymagania inwestorów są coraz większe – idealne rozwiązanie powinno być tanie, komfortowe, bezpieczne i ekologiczne.

Czym jest kocioł c.o.?

Ekologiczne kotły c.o. są urządzeniami przeznaczonymi do ogrzewania pomieszczeń i wody. Różnią się one w zależności od spalanego w nich paliwa, np. ekogroszku czy pelletu. Mają one za zadanie podgrzewać nośnik ciepła, którym najczęściej jest woda. Rozprowadza ona ciepło po wszystkich pomieszczeniach krążąc w obiegu centralnego ogrzewania. Poszczególne kotły mają nie tylko różne ceny, ale i parametry, dlatego wybór odpowiedniego rozwiązania może przysporzyć nieco kłopotów. Warto więc dowiedzieć się, na które czynniki trzeba zwrócić największą uwagę.

Na co zwrócić uwagę wybierając kocioł centralnego ogrzewania?

Do najważniejszych parametrów można zaliczyć moc kotła. Powinna ona zostać dobrana do powierzchni domu. Mały piec o niewielkiej mocy daje również mało ciepła. Nie warto jednak kupować zbyt dużego urządzenia, ponieważ nigdy nie będzie ono pracowało z nominalną mocą zachowując najwyższą sprawność i czystość spalania. To z kolei przełoży się na spalanie większej ilości opału i szkodliwych substancji oraz konieczność częstszego czyszczenia kotła. Pod uwagę trzeba wziąć też stopień izolacji budynku. Do najbardziej ekonomicznych domów należą nowe domy pasywne. Mają one najmniejsze zapotrzebowanie cieplne. Istotna jest również wysokość pomieszczeń. Zupełnie inne wymagania ma niewielki pokój, a inne przestronny salon. Konieczne jest wzięcie pod uwagę oczekiwań domowników co do temperatury mającej panować we wnętrzu. Ekologia jest ważnym czynnikiem również ze względu na regulacje prawne. Według Rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju od 1 lipca 2018 roku nie wolno sprzedawać i montować kotłów, które nie spełniają warunków klasy 5 i normy Ekodesign. Określa ono wymagania co do poziomu emisyjności szkodliwych substancji i sprawności. Najważniejsze jest więc sprawdzenie, czy produkt posiada właściwe certyfikaty.